Konumunuz alınıyor lütfen bekleyin...
Kullanıcı Girişi
Yanlış bir e-posta adresi girdiniz.
Şifrenizi hatalı tuşladınız.
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Lütfen geçerli bir e-mail adresi girin.
Şifreniz en az 6 karakterden oluşmalı.
Ad soyad alanı hatalı, lütfen kontrol edin.
Şifre Hatırlatma
Yanlış bir e-posta adresi girdiniz.
Lütfen kayıt olurken kullandığınız e-posta adresini yazınız. Şifreniz bu adrese gönderilecektir.
Yükleniyor
Kapat
  • Yakınımdaki Oteller
  • Son Aramalar
Bağlantı Kopyalandı
KAPAT

Ayvalık Neyi Meşhur


Bozulmamış doğası, tarih kokan sokakları, taş evleri, sırtını dayadığı yemyeşil ormanları ve huzur dolu atmosferi ile Ayvalık, sizleri Kuzey Ege'de bekleyen cennetten bir köşedir.

Balıkesir'e bağlı sevimli bir kıyı yerleşimidir Ayvalık. Midilli Adası'nın tam karşısına alır ve Dikili, Bergama ile de komşudur aynı zamanda. Eski bir Rum yerleşimi olan Ayvalık tarihi mirasını günümüze taşımıştır. Sahip olduğu geçmiş, bugünkü Ayvalık'ın da büyülü atmosferinin en önemli parçasıdır. Doğal güzellikleri, tertemiz koyları, masmavi denizi ve yemyeşil ormanları ise bu güzelliği bütünler…

Ayvalık'ın neyi meşhur, Ayvalık'ta ne yenir diye merak ediyorsanız, görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler ve tatmanızı önerdiğimiz lezzetler şöyle:

Şeytan Sofrası: Ayvalık'a ve adalarına hakim bir tepede yer alan ve eski bir lav birikintisi olan Şeytan Sofrası Ayvalık'ta mutlaka görmenizi tavsiye ettiğimiz yerlerden. Özellikle gün doğumu ve gün batımını izlemek için eşsiz güzellikte bir yerdir.

Kozak Yaylası: Yaklaşık 5 milyon ağaca ev sahipliği yapan ve binlerce hektar alan üzerine yayılmış olan Kozak Yaylası Ayvalık'ta yer alan bir doğa harikası. Ege'nin en önemli fıstık üretim bölgesi olan yayla aynı zamanda Ayvalık'a gelen doğa severlerin de uğrak noktalarından biri oluyor.

Cunda Adası: Ayvalık denince akla ilk gelen yerlerden olan Cunda, Ayvalık'a bağlı adalardan tek yerleşim olandır. Adanın büyüsü oraya adım attığınız anda sizi sarar. Bu büyünün sırrı ise elbette adada yer alan tarihi evlerdir.

Ayvalık Zeytini ve Zeytinyağı: Ülkemizin en önemli zeytin üretim merkezlerinden olan Ayvalık eşsiz lezzetteki zeytinleri ve zeytinyağlarını tadabileceğiniz yerlerin başında geliyor. Ayvalık mutfağının temeli olan zeytinyağı ne yerseniz yiyin damağınızı şenlendirecek. Eve dönüşte Ayvalık merkezde yer alan zeytin marketlerinden zeytin ve zeytinyağı almayı unutmayın…

Ayvalık Tostu: Ayvalık'a özgü ama neredeyse tüm ülkeye yayılmış ünüyle Ayvalık tostu mutlaka denemeniz gereken lezzetlerden. Bu eşsiz tostun sırrı ve lezzeti ise muhteşem ekmeğinde saklı…

Deniz Ürünleri: Ayvalık, bir kıyı yerleşimi olması nedeniyle Ayvalık mutfağından çıkanlar da en çok deniz ürünlerinden oluşan yemekler oluyor. Nohutlu mezgit, ahtapot köftesi, balıklı bamya, şarap soslu ahtapot, fener balığı kavurması, sirkeli kalamar, deniz kestanesi havyarı Ayvalık'a özgü lezzetlerdendir. Ayrıca yalnızca Ayvalık bölgesinde yılın belli döneminde çıkan Papalina balığı (Çaça balığı olarak da biliniyor) Ayvalık'ın en önemli deniz ürünlerinden.

Deniz ürünlerinin yanı sıra Ayvalık mutfağının bir diğer önemli parçaları da otlardır. Deniz börülcesi, istifno otu salatası, sarımsaklı radika, ısırgan otu salatası, turp otu, bağla otu bunlardan en çok tüketilenleridir.

Ayvalık'ın yerel yemeklerinden olan ada köftesi, saçaklı mantı ve keşkek de mutlaka denemenizi önerdiğimiz lezzetlerden.

person
sort
Ücretsiz Uygulamamız
Türkiye'de en iyi tatili planlamanın en hızlı ve keyifli yolu.
Yeni Liste Ekle
Bitti
Yeni Liste Ekle
Yeni liste oluşturuldu