Konumunuz alınıyor lütfen bekleyin...
Kullanıcı Girişi
Yanlış bir e-posta adresi girdiniz.
Şifrenizi hatalı tuşladınız.
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Lütfen geçerli bir e-mail adresi girin.
Şifreniz en az 6 karakterden oluşmalı.
Ad soyad alanı hatalı, lütfen kontrol edin.
Şifre Hatırlatma
Yanlış bir e-posta adresi girdiniz.
Lütfen kayıt olurken kullandığınız e-posta adresini yazınız. Şifreniz bu adrese gönderilecektir.
Yükleniyor
Kapat
  • Yakınımdaki Oteller
  • Son Aramalar
Bağlantı Kopyalandı
KAPAT

Alibey Adası Otelleri - Cunda Alibey Otel

9.2

Setenay Butik Otel

  • Butik Otel
Setenay Butik Otel
144
Otelz.com En uygun oda fiyatı Oda-Kahvaltı

Cunda son yıllarda yerli turistlerin akınına uğrayan bir yöre. Tabii pekçoğumuz bu adanın resmi adının Alibey Adası olduğunu bilmiyor olabilirsiniz.

Evet, genel olarak bilinen adı Cunda ancak şu an tüm resmi makamlardaki ismi Alibey Adası. Çok kısa bahsedeyim Alibey'den. Alibey; Ayvalık'ta kurtuluş savaşında düşmana ilk kurşunu atan kahramanımız. Adanın içinde Alibey hakkında pekçok yazı ve bilgi bulmanız mümkün.

Sahil şeridinde burnunuza mis gibi kokular yayan balık lokantaları çekecek ilk önce dikkatinizi Alibey Adası'nda. Lokantaların karşı tarafında Alibey Adası'nı hem süsleyen hem de sizi evinizde hissettirecek Alibey Adası butik otelleri göze çarpar.

Alibey Adası'nda kaliteli vakit geçirmek için pekçok olanak var. Ancak bunu sabaha kadar yüksek sesli müzikle eğlence ortamı yaratan koca koca barlar diskolar olarak değerlendirmeyen. Bana göre kaliteli vakitten bahsediyorum. Mesela tekne gezileri var. Öylesine güzel ki tekne turu dönşünde kendiniz orta kalınlıkta bir kitap bitirmişçesine donanmış hissedebilirsiniz. Zira turlarda adanın kara yoluyla ulaşımı pek de mümkün olmayan yerlerini görmeniz keşfetmeniz mümkün. Aynı zamanda Midilli Adası'ndan düzenlenen tekne turları ile pekçok yabancı turist de ziyaret ediyor Alibey Adası'nı.

Eşi bulunmayan güzelliklere sahip Alibey Adası'nda konaklayabileceğiniz Alibey Adası otellerini aşağıda bulabilirsiniz. Pekçoğu butik otel konseptinde, ev sıcaklığında. Yani tatile değil de bir dostunuzun evine gidiyormuş gibi hissettiriyorlar.

Tarihte pekçok sahneye ve tarihçiye mekan olmuş Alibey Adası. Benim araştırdığıma göre en az 12 tarihçi yazmış ada hakkında. Bence bu bile Alibey Adası'başka bir şeref başka bir güzellik katıyor.

Dünden bugüne gelen güzellik; Ekatonisos, Yund, Moshonisia, Cunda, Alibey adası. Alibey Adası hakkında başka yazılarımda da yazdığım şu alttaki yazımı okumanızı öneririm;

"Ada hakkında ilk bilgi veren kişi Yunanlı tarihçi Heredot. M.Ö. 450 yıllarında yöreden Ekatonisos olarak bahsetmiştir. Piri Reis'in Kitab-ı Bahriyesi'nde bahsettiği Yund Adaları'nın bu bölgeye ait olduğu tahmin edilmektedir. Piri Reis adaların üzerinde başıboş gezen eşek, at ve kısraklardan esinlenerek bölgedeki adalara Yund Adaları ismini vermiş olduğu tahmin ediliyor. Daha sonra Cunda ve Moshonisia (Kokulu Ada)isimleriyle tanınıyordu. Şimdi Albey Adası...

Moshos sözcüğü için de iki düşünce ileriye sürülüyor. Birinci görüşe göre zengin bitki örtüsünden çıkan kokuların, denizden gelen iyot ve oksijenle birleşiminden ileri geliyor. İkinci görüşe göre ise; 1530'lu yıllarda büyük adanın batısındaki küçük bir adada Moshas adında kötü ün salmış bir korsan, ailesi ve ortağı ile beraber yaşıyordu. Korsan, Osmanlı Donanması yöreye gelince adayı terk etmek zorunda kaldı. O tarihten sonra korsanın yaşadığı adaya Moshonisos, bölgedeki adalar grubuna da Moshonisia denmeye başladı. İtalyanca bir sözcük olan Cunda ise bir denizcilik terimi olarak yelken açmak ya da işaret sancaklarını çekmek için konulmuş yatay çubukların her iki ucu anlamına geliyor.

Cunda'nın yanı sıra kullanılan Alibey Adası ismi de, Kurtuluş Savaşı'nda padişahın 'Yunanlılara teslim olun' emrine karşı gelerek silahlı mücadeleye başlayan ilk birliğin kumandanı Yarbay Ali Çetinkaya'ya ithaftır. Cunda doğal güzellikleri ve tarihi yapıları nedeniyle koruma altına alınmış ve 1976 yılında Ayvalık ve çevresindeki 17.900 hektarlık alan doğal ve tarihi sit alanı olarak kabul edilmiş. Burada mübadele öncesinden, Rum Ortodoks cemaatinden kalma birçok kilise ve manastır var. Son olarak 'Aşıklar Tepesi' olarak bilinen mevkiide bulunan değirmenin restorasyonu 2006 yılında tamamlandı ve ziyarete açıldı. Adada, halen restorasyon için sponsor bekleyen pek çok tarihi eser bulunuyor. Zaten Alibey Adası otelleri ve Alibey Adası Butik Otelleri'nin pekçoğuda bu eski binalardan dönüştürülmüş.

Varmısınız Alibey'de, güneşi tepelerden izleyerek batırmaya, gülkurusu renkli, sarımsak taşından yapılan, kapı tokmaklarının, balkon demirlerinin kadın figürleriyle süslenmiş tarih kokan evlerinin olduğu ada sokaklarında dolaşmaya, Taş kahvede yorgunluk kahvesi içmeye, tertemiz koylarında yüzmeye, beceriniz varsa dalmaya...

Gidesiniz geldi dimi? Albey ADası otel rezervasyonunuzu yapın, size hangisi hitap ediyorsa: Alibey Butik otellerinden, Alibey pansiyonlarından, Alibey Adası apart otellerinden, Alibey adası otellerinden birini seçin, bavulunuzu hazırlayın, alın sevdiklerinizi yanınıza, siz de Alibey(Cunda)'nın tadına varın.

person
sort
Ücretsiz Uygulamamız
Türkiye'de en iyi tatili planlamanın en hızlı ve keyifli yolu.
Yeni Liste Ekle
Bitti
Yeni Liste Ekle
Yeni liste oluşturuldu