Konumunuz alınıyor lütfen bekleyin...
Kullanıcı Girişi
Yanlış bir e-posta adresi girdiniz.
Şifrenizi hatalı tuşladınız.
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Lütfen geçerli bir e-mail adresi girin.
Şifreniz en az 6 karakterden oluşmalı.
Ad soyad alanı hatalı, lütfen kontrol edin.
Şifre Hatırlatma
Yanlış bir e-posta adresi girdiniz.
Lütfen kayıt olurken kullandığınız e-posta adresini yazınız. Şifreniz bu adrese gönderilecektir.
Yükleniyor
Kapat
  • Yakınımdaki Oteller
  • Son Aramalar
Bağlantı Kopyalandı
KAPAT

Gündoğan Gezilecek Yerler

Gündoğan

10

Apostol Kilisesi

  • Tarihi Yerler
  • I
  • Gündoğan
1 kişi tavsiye yazdı Apostol Kilisesi

Apostol Kilisesi, ülkemizin en gözde tatil beldelerinden Bodrum-Gündoğan'da Küçük Tavşan Adası'nda yer almaktadır. Küçük Tavşan Adası ayı zamanda kilisenin ismini verdiği St. Apostol Adası olarak da bilinmektedir. Buraya ulaşım Gündoğan'dan yaklaşık 15 dakika süren tekne gezisiyle sağlanmaktadır. ...

Bodrum'un en güzel doğasına sahip yerlerden biri de Gündoğan mevkidir.

Gündoğan, Ege'nin en sevilen ve tatil için yerli turistler kadar yabancı turistlerin de gözdesi yeri olan Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı bir beldedir. Bodrum Merkez'e yaklaşık 30 dakika, Yalıkavak'a ise 10 dakikalık bir mesafede şirin ve sevimli bir tatil bölgesidir. Küçük bir tatil bölgesi olan Gündoğan, Bodrum Merkez'in aksine oldukça sakin ve huzurlu bir yerdir.

Gündoğan Köyü, Ege Denizi'ne uzanan Bodrum Yarımadası üzerinde Romalılar tarafından M.Ö. 353 – 375 yıllarında deniz kenarında Vara ismiyle kurulmuştur. 900 yıl önceki korsan saldırısı nedeniyle köy bugün kurulu olduğu yere taşınmıştır. Limanda bulunan mezarlığın korsanlarla yapılan çatışmalar da ölenlerin mezarlığı olduğu söylenmektedir.

Gündoğan da halen Romalılar zamanından kalma 'Telmisus Beldeleri' adı verilen eserler mevcuttur. Ayrıca etnografik değerde eserler olduğu da söylenmektedir.

Gündoğan Beldesinde yaşayan gruplar sırasıyla Mikenler, Persler, Kayralılar, Medler, Mısırlılar, Suriyeliler, Makedonyalılar, Romalılar, Bizanslılar, Menteşeliler ve 1522 yılından beride Osmanlılar ve Türkiye Cumhuriyeti devletidir.

Beldenin adı 1961 yılında farilya iken Gündoğan olarak değiştirilmiştir. Gündoğan'ın eski adı olan ve bir Rum sözcüğü olan Farilya “'Güneşin doğuşu “' anlamına gelmektedir.

Apostol Kilisesi: Apostol Kilisesi, Bodrum Yarımadası'nda bulunmakta olup Gündoğan beldesinin tarihi kalıntılarından biridir.

Gece Hayatı: Sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenmek için Gümbet Barlar Sokağı'nı ve Bodrum Barlar Sokağı'nı tercih edebilirsiniz.

Deniz ve Güneş: Gündoğan Koyu harika bir denize sahiptir. Su sporları ile ilgilenenlerin de uğrak yerlerinden olan bu koyda sabahları uyanında yelkenli sörf yapanların denizin üzerinde süzülüşünü izleyebilirsiniz. Gün boyunca koyun şahane kumsalında güneşin ve denizin tadını çıkarabilir, gün batımını izleyebilir ve akşamları inanılmaz bir sessizlikle huzuru yakalayabilirsiniz.

person
sort
Ücretsiz Uygulamamız
Türkiye'de en iyi tatili planlamanın en hızlı ve keyifli yolu.
Yeni Liste Ekle
Bitti
Yeni Liste Ekle
Yeni liste oluşturuldu