Konumunuz alınıyor lütfen bekleyin...
Kullanıcı Girişi
Yanlış bir e-posta adresi girdiniz.
Şifrenizi hatalı tuşladınız.
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Lütfen geçerli bir e-mail adresi girin.
Şifreniz en az 6 karakterden oluşmalı.
Ad soyad alanı hatalı, lütfen kontrol edin.
Şifre Hatırlatma
Yanlış bir e-posta adresi girdiniz.
Lütfen kayıt olurken kullandığınız e-posta adresini yazınız. Şifreniz bu adrese gönderilecektir.
Yükleniyor
Kapat
  • Yakınımdaki Oteller
  • Son Aramalar
Bağlantı Kopyalandı
KAPAT

Kazdağları Gezilecek Yerler

Kazdağları

10

Çanakkale Adatepe Zeytinyağı ...

  • Tarihi Yerler
  • I
  • Adatepe
1 kişi tavsiye yazdı Çanakkale Adatepe Zeytinyağı ...

Çanakkale'nin yıl boyunca en yüksek ziyaretçi potansiyeline sahip beldelerinden Küçükkuyu'da 2001 yılında açılmış olan Çanakkale Adatepe Zeytinyağı Müzesi, yerli ve yabancı ziyaretçiler tarafından oldukça ilgi görmektedir. Ülkemizde türünün ilk örneği olan müze, aynı zamanda fabrika olarak da kullanılan bir binada ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Burada üretilen zeytinyağı ve sabunlar yıl boyunca alıcılarına ulaşmakta ve yine müze kadar ilgi görmektedir. Çevre köy ve kasabalardan toplanan çok sayıda zeytinyağı ve sabun üretimine dair araçlar sergilenen müzede zeytinin dalından koptuktan sonra yenebilir son haline gelişine kadar tüm aşamalar gözler önüne serilmektedir. Daha önceleri sabunhane olarak işletilen fabrika binasını ziyaret eden konuklar aynı zamanda buradan zeytinyağı ve sabun satın alabilir, taze köy ekmeği ile zeytinyağı tadımı yapabilmektedirler. ...

Edremit Körfezi ile Kaz Dağları'nın arasında önemli bir kırık - fay hattı vardır. Edremit'in batısındaki Güre Kaplıcaları bu kırık hattının başlıca kanıtlarındandır.

Yunan mitolojisine göre, Tanrılar Troya Savaşaı'nı bu dağın tepesinden izlemişlerdir ve Troy'un kralı Toros'un oğlu Ganymedes burada kaçırılmıştır. İda Dağı olarak da bilinen Kaz Dağı mitolojide, Paris'in ünlü seçimini yaptığı yer olarak geçer.

Bir de Sarıkız efsanesi vardır buralarda bahsedilen... Rivayete göre Sarıkız adında yardım sever bir kız hakkında bir sürü iftira ortaya atılmış. Bunun üzerine babası da kendisini birkaç kaz ile birlikte dağın zirvesine göndermiş. Uzun zamandır kızını göremeyen baba, kızını görmek için zirveye çıkmış ve yorulduğu için de su istemiş. Sarıkız tasını doldurmak için elini körfeze uzatmış ve sırrı orada ortaya çıkmış ve eriyerek ölmüş. Kızın öldüğü tepeye ise Sarıkız ismi verilmiş.

Balıkesir ve Çanakkale'yi birbirinden ayıran Kaz Dağları'nda gezip görülebilecek birçok yer vardır. Şahin Dere kanyonunun başlangıcında bulunan Şahin Kale'de bunlardan biridir. Yine kendi ismiyle anılan tepenin güney yamacında bulunan Şahin Kale, Antandros kentinin halkı tarafından yapılmıştır.

Dağın en yüksek zirvesi olan Karataş Tepesi ile Türkmen Yaylası'nı kapsayan geniş alana ise Kaz Avlusu ismi verilir. Coğrafyacıların girlant dedikleri bu yapı milyonlarca yıl önce buzullar tarafından meydana getirilmiştir. Efsaneye göre ise Ankhises ve Aeneas düşmanlardan korunmak için bu alana sığınmışlardır, diğer bir efsane ise, Sarıkız'ın eteğine doldurduğu taşlarla burada bir avlu oluşturduğu yönündedir. Bunun sebebi ise köye inip zarar veren kazları burada tutmak içindir.

Ağustos ayının ikinci haftasında rağbet gören Sarıkız makamı ise yörede oldukça ünlüdür. Yöre halkı özel günlerde buraya çıkarak dilek tutmayı adet edinmiştir. Yöre halkı tarafından mermer taşlarının harçsız olarak dizilmesi ile oluşturulan üstü açık bir yer bulunmaktadır ve dilek tutan kimseler buraya gelerek mermerlerin altında uğur böceği ararlar. Bulduklarında dileklerinin kabul olacağına inanırlar. Taşı da uğur taşı olarak yanlarında götürmekte, dilek gerçekleşince ise geri getirmektedirler.

Kaz Dağı için büyüklerin masal dünyası demek doğru olur biraz da. Çünkü tatilinizi burada geçirirken hemen her yerin bir efsanesi olduğunu dinleyeceksiniz.

person
sort
Ücretsiz Uygulamamız
Türkiye'de en iyi tatili planlamanın en hızlı ve keyifli yolu.
Yeni Liste Ekle
Bitti
Yeni Liste Ekle
Yeni liste oluşturuldu