Konumunuz alınıyor lütfen bekleyin...
Kullanıcı Girişi
Yanlış bir e-posta adresi girdiniz.
Şifrenizi hatalı tuşladınız.
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Lütfen geçerli bir e-mail adresi girin.
Şifreniz en az 6 karakterden oluşmalı.
Ad soyad alanı hatalı, lütfen kontrol edin.
Şifre Hatırlatma
Yanlış bir e-posta adresi girdiniz.
Lütfen kayıt olurken kullandığınız e-posta adresini yazınız. Şifreniz bu adrese gönderilecektir.
Yükleniyor
Kapat
  • Yakınımdaki Oteller
  • Son Aramalar
Bağlantı Kopyalandı
KAPAT

Uçhisar Gezilecek Yerler

Uçhisar

10

Uçhisar Kalesi

  • Tarihi Yerler
  • I
  • Uçhisar
1 kişi tavsiye yazdı Uçhisar Kalesi

Kapadokya'da en güzel manzaraya sahip zirvesi olarak bilinen Uçhisar Kalesi, muhteşem bir seyir terası niteliği görmektedir. Özellikle kale, Kapadokya'nın meşhur balonlarını izlemek isteyen tüm yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Nevşehir merkezine yaklaşık 5 km uzaklıkta yer alan Uçhisar'da bulunan kale ismini de buradan almaktadır. Aynı zamanda Uçhisar bölgenin en stratejik noktasında yani ipek yolu ve kral yolu üzerinde bulunmaktadır. ...

Uçsuz bucaksız bozkırın gölgesindeki Uçhisar'da geçmiş ve günümüz öyle güzel harmanlanmıştır ki, sokaklarda yürürken hangi zaman diliminde yaşadığınızı unutur, büyüleyen atmosferin akışına bırakırsınız kendinizi.

Tarihi kalıntıların ve doğal güzelliklerin harmanlandığı Uçhisar, Nevşehir'e 7 kilometre mesafede yer alır ve Kapadokya Bölgesi'nin en yüksek yerleşim alanı, zirvesidir. Mistik atmosferi ile büyüleyen Uçhisar, gün batımının en güzel izlendiği yerlerin ilk sıralarında yer alır. Burası efsunlu görüntüsü ile hafızanıza kazınır ve peri bacalarının başlangıcı, dayanağı ve zirve noktasıdır. Uçsuz bucaksız bozkırın gölgesindeki Uçhisar'da geçmiş ve günümüz öyle güzel harmanlanmıştır ki, sokaklarda yürürken hangi zaman diliminde yaşadığınızı unutur, büyüleyen atmosferin akışına bırakırsınız kendinizi.

Uçhisar Kalesi: Uçhisar'ın simgesidir Kapadokya'nın her yerinden görülen, en büyük peri bacası ve zirve noktası olan Uçhisar Kalesi. Zirvesi Kapadokya'nın kuş bakışı görüleceği tek yerdir. Efsunlu bir atmosfere sahip olan Uçhisar Kalesi'nden günbatımını izlerken tüm vadilerin, bozkırın aldığı kızıllığı ve renk değişimlerini de yakından görüp, bu eşsiz coğrafyayı daha da seveceksiniz.

Karakale: Kapadokya'nın zirvesi olan Uçhisar'da gezi listenize eklemeniz gereken birçok yer vardır ve bunlardan biri de Karakale'dir. Görkemiyle göz dolduran kalenin üstünde bulunan şapka bölgede yapısına az rastlanan farklı bir volkanik dokudan oluşmaktadır. Siyah renkteki bu dokudan dolayı kaleye Karakale denilmektedir.

Tığraz Kalesi: Uçhisar'da yer alan ikinci büyük kaledir görkemli Tığraz Kalesi. Gezi listenize eklemenizi önerdiğimiz kale, Güvercinlik Vadisi tabanına kadar inen bir yamaç yerleşimi ve önemli bir yer altı sığınağıdır. İçerisinde bulunan tünel, oda ve mahzenleriyle, zirveden vadiye kadar yedi kat yerleşimiyle ilginç bir yer altı şehridir burası.

Güvercinlik Vadisi: Bölgedeki en sık ziyaretçi çeken yerlerden biridir Güvercinlik Vadisi. Buraya iki giriş var, birisi Uçhisar kasabanın hemen içinden aşağı doğru giden yol, diğeri de kasabının güneyinde biraz çıkışında olan yol. Güvercinlik Vadisi ismini vadi içerinde çokça bulunan güvercinliklerden alıyor. Birçok kişinin bilmediği vadi içindeki 10 – 15 metre yükseklikteki şelale mutlaka görülmelidir. Ayrıca vadi içinden akan küçük dere buradan aşağı dökülüyor. Güvercinlik Vadisi'nin sonu Göreme kasabasında son buluyor.

Göreme: Peri bacalarının büyüleyecek kadar güzel göründüğü yerdir masalsı bir atmosferi olan Göreme. Hep düşlediğiniz, fotoğraf karelerinde görüp içinde olmak istediğiniz yerdir Nevşehir'in en hareketli ilçesi Göreme. Nevşehir'e 10 kilometre mesafede olan ilçede bulunan görkemli yapıları gezerken, zaman ve mekan kavramını unutacak, geçmişe uzun bir yolculuk yapacaksınız.

person
sort
Ücretsiz Uygulamamız
Türkiye'de en iyi tatili planlamanın en hızlı ve keyifli yolu.
Yeni Liste Ekle
Bitti
Yeni Liste Ekle
Yeni liste oluşturuldu