Konumunuz alınıyor lütfen bekleyin...
Kullanıcı Girişi
Yanlış bir e-posta adresi girdiniz.
Şifrenizi hatalı tuşladınız.
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Lütfen geçerli bir e-mail adresi girin.
Şifreniz en az 6 karakterden oluşmalı.
Ad soyad alanı hatalı, lütfen kontrol edin.
Şifre Hatırlatma
Yanlış bir e-posta adresi girdiniz.
Lütfen kayıt olurken kullandığınız e-posta adresini yazınız. Şifreniz bu adrese gönderilecektir.
Yükleniyor
Kapat
  • Yakınımdaki Oteller
  • Son Aramalar
Bağlantı Kopyalandı
KAPAT

Avanos Neyi Meşhur


Şarapları ve güzide el sanatlarımızdan, çömlek yapımıyla meşhur Kapadokya'nın olmazsa olmaz destinasyonlarından Avanos, gezginlere muhteşem bir seyahatin kapılarını açıyor.

Nevşehir'e 18 km uzaklıkta yer alan ve Kapadokya seyahatinde mutlaka yer verilmesi gereken Avanos, kültürü, tarihi ve doğal güzellikleriyle görenleri kendine hayran bırakıyor. Uçsuz bucaksız bir bozkırın ortasında yer alan şehirde neler yapılır ve neyi meşhurdur gibi merak ettiğiniz tüm ayrıntıları sizin için hazırladığımız yazıda bulabilirsiniz.

Güray Müze:Türkiye'nin ilk ve tek özel yer altı müzesi olan Güray Müze, kültürler ve tarih boyunca bölgede süregelen çömlekçilik geleneği ve geleneksel el sanatlarının gelişimini gözler önüne sermektedir. Avanos'a gelmişken bölgenin en meşhur geçim kaynağı olan çömlek yapımının tarihsel süreçteki gelişimine kesinlikle tanık olmalısınız.

Balon Turu:Elbette Kapadokya seyahatinde mutlaka yapılması gerekenler listesinin başında yer alan balon turunu unutmamak gerekir. Doğanın bize sunduğu muhteşem bir oluşum olan peri bacalarına balon turları sayesinde tıpkı bir kuş gibi yukarıdan izlemek belki de yaşamınızdaki en değerli deneyimlerden biri olabilir. Bu nedenle seyahatin olmazsa olmazlarından biri de bu turlara katılmaktır.

Avanos Şarabı:Özellikle ekim ayında gerçekleştireceğiniz Avanos ziyareti sırasında Bağ Bozumu'nun da etkisiyle belki de yörede tatmaya doyamayacağınız lezzetteki şaraplarla tanışabilirsiniz. Dağ eteklerinde yetişen üzümlerinde ürünleri olan bu şaraplardan tatmadan hatta sevdiklerinize de hediye almadan seyahatinizi sonlandırmamanızı tavsiye ederiz.

Testi Kebabı:Yörenin meşhur lezzetlerinden biri olan testi kebabı, içi çeşitli ev be sebzelerle dolu bir testinin fırına verilmesi ve daha sonra testi kırılarak servis edilmesiyle hazırlanır. Özellikle yörede mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında yer almaktadır.

Kayısı Dolması:Çömlekte yapılan lezzetlerden biri olan yöresel lezzet, kayısı dolmasının yapımında ise tatlı kayısı ve parça etler kullanılır.

Düğü Çorbası:Soğan, salça ve ince bulgurla yapılan bir çeşit çorba ola Düğü çorbası yörede mutlaka tadılması gereken lezzetlerin bir diğeridir.

person
sort
Ücretsiz Uygulamamız
Türkiye'de en iyi tatili planlamanın en hızlı ve keyifli yolu.
Yeni Liste Ekle
Bitti
Yeni Liste Ekle
Yeni liste oluşturuldu